Dlaczego warto wybrać pompę typu monoblok
Rynek powietrznych pomp ciepła od dłuższego czasu rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Są to jedne z najczęściej wybieranych źródeł ogrzewania w nowych inwestycjach, a także zdobywają coraz większą popularność w budynkach modernizowanych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii są najbardziej ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami w eksploatacji. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła typu monoblok.
Dlaczego warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu?
Wysoki komfort cieplny oraz pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przez cały rok zapewni nam odpowiednio dobrana pompa ciepła. W punkt dopasowana moc to jeden z ważniejszych czynników sprawności tych urządzeń, ale warto się również pochylić nad kwestią typu tego urządzenia – split czy monoblok. Jak działa powietrzna pompa ciepła? – należy to wiedzieć aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma rodzajami.
Pompa ciepła, która jest dolnym źródłem (czyli środowisko , z którego pozyskiwane jest ciepło) wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Zassane powietrze oddaje swoją energię cieplną w wymienniku ciepła (parownik) do czynnika chłodniczego (w stanie rozprężonym – ciekłym – jest od zimny). Dzięki podgrzaniu powietrzem czynnik paruje (ze stanu skupienia ciekłego zmienia się w gazowy). Trafia on następnie do sprężarki, gdzie pod wpływem sprężenia znacznie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Następnie gorący czynnik w stanie sprężonym (gazowym) trafia do wymiennika ciepła (skraplacz) i oddaje swoje ciepło do zmagazynowanej w zasobniku wody.
W kolejnym kroku, po schłodzeniu, czynnik ulega skropleniu (powraca do stanu ciekłego), trafia do zaworu rozprężnego, gdzie następuje obniżenie jego ciśnienia. Dalej czynnik kierowany jest z zaworu rozprężnego do wymiennika ciepła (parownika) i w ten sposób rozpoczyna ponownie ten sam cykl od nowa.
Kluczowymi elementami działania pompy ciepła są sprężarka, czynnik chłodniczy oraz parownik. Główną różnicą między pompą split i monoblok jest właśnie umiejscowienie tych elementów w urządzeniu.
W pompach ciepła typu split część układu chłodniczego (konkretnie skraplacz) znajduje się w jednostce wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna z jednostką zewnętrzną (gdzie znajduje się: parownik, sprężarka i zawór rozprężny) połączone są przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy.
W monobloku cały układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty oraz umieszczony w jednostce zewnętrznej. Z jednostką wewnętrzną ( czyli zasobnik C.W.U oraz regulacja) łączą się jedynie przewodami wodnymi. Kluczowa dla sposobu instalacji pompy ciepła i późniejszej eksploatacji jest właśnie ta z pozoru niewielka różnica w budowie tych dwóch typów pompy powietrznej.
Dzięki swojej budowie pompa typu monoblok jest łatwiejsza w montażu. W pompie typu split wyzwaniem jest montaż instalacji chłodniczej, do której wymagane są uprawnienia (F-gazowe).
W jednostkach typu monoblok cały układ chłodniczy montowany jest w fabryce, natomiast instalator wykonuje tylko przyłącze wodne. Zatem instalacja jest mniej obciążona ryzykiem błędów oraz zwykle jest tańsza.
Również sama eksploatacja pompy monoblokowej jest tańsza niż w przypadku pompy split. Dzięki temu, że układ hydrauliczny jest zamknięty szczelnie w jednostce zewnętrznej nie występuje ryzyko rozszczelnienia instalacji chłodniczej oraz ewentualnych wycieków. Dzięki temu nie ma przy nich obowiązku wykonywania przeglądów szczelności. Oczywiście okresowe przeglądy gwarancyjne urządzenia nadal są wymagane.
Pompy ciepła typu monoblok są urządzeniami, które warto wziąć pod uwagę wybierając system grzewczy do nowego budynku. Warto również zwrócić na nie uwagę przy modernizacji, gdzie można uzyskać dofinansowanie do 90% w przypadku wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła.
Maksymalne kwoty dofinansowania z programu CZYSTE POWIETRZE 2023
Maksymalne kwoty dofinansowania Kategorie kosztów kwalifikowanych charakteryzują się innym poziom
Chcesz zlożyć wniosek do czystego powietrza? Poznaj spis dokumentów jakie należy przygotować.
„Czyste powietrze” jest kompleksowym programem, który ma na celu walkę ze
Jak przygotować nowy dom pod pompę ciepła?
Nowe budynki powinny charakteryzować się wysokim standardem energetycznym, a także brakiem e